Novi roman dr Svetozara Savića „Narcizam smrti” promovisan na Zimskoj sceni

Posljednji ovogodišnji četvrtak, 27. decembar na Zimskoj sceni „Ljetopisa“protekao je u znaku književnosti. Naime, tom prilikom je u Dvorcu kralja Nikole promovisan novi roman dr Svetozara Savića „Narcizam smrti“objavljen ove godine od strane Zavoda za udžbenike Crne Gore i Otvorenog kulturnog foruma (OKF).

Književno veče, čiji je moderator bila dr Gordana Leković, profesorica književnosti i književna kritičarka, proteklo je u razgovoru o idejama i najznakovitijim motivima ovog romana, ali i o cjelokupnom Savićevom stvaralaštvu.

Svetozar Savić, po zvanju doktor biotehničkih nauka, do sada je objavio preko sto naučnih i popularno-stručnih radova u domaćim i stranim publikacijama kao i nekoliko naučnih monografija, stručnih knjiga i udžbenika.

Na polju lijepe književnosti, roman „Narcizam smrti“je treći objavljeni nakon „Ljetopisa jednog badanja“i„Vajara“, kojeg zvanična književna kritikaocjenjuje kao djelo visoke umjetničke vrijednosti, zbog čega je nominovan, u crnogorskoj selekciji, za regionalnu nagradu „Meša Selimović“.

„Narcizam smrti“, zbog složenosti slojeva predmetnosti može imati različita određenja ali toje prije svega psihološki i roman lika, sa elementima detektivskog i krimi-sižea.

Roman ima nekoliko fabularnih tokova ali sižejna okosnica je odnos između majke i sina koji se iz jedne velike ljubavi pretvara u jednu veliku koliziju, i kada u toj radnji dođe do usijanja nastupaju neke scene koje su jako interesantne i koje će, makar vjerujem, privući publiku“, istakao je Savić.

Prema njegovom mišljenju, proces izbora tema kojim će se baviti nikada nije jednosmjeran jer zapravo nekada pisac bira temu,a vrlo često ona sama izabere njega. Kada se to desi, njegova radoznalost, bilo emocionalna, intelektualna ili duhovna, jednostavno ga usmjerava ka suštini.

Teme kao što su prostor, vrijeme i smrt jako su zanimljive. O njima možete, po mom mišljenju, reći šta god želite ali ih nužno morate smjestiti u jednu mrežu determinizama da bi ih pojasnili. U toj mreži postavljeni su likovi koji su u ovom romanu obrađeni iz jednog fokusa tehnike nepouzdanog pripovjedača koja mi je, u poređenju sa prethodnim romanom kada sam koristio tehniku sveznajućeg pripovjedača, bolje prijala pa sam stoga mnogo brže i dinamičnije završio pisanje“, rekao je autor.

Ovaj roman zahtijeva posebnu pažnju prave čitalačke publike, koje je prema Savićevom mišljenju „jako malo, što je potpuno i prirodno“.

Oni čitaoci koji zaista istinski mogu da čitaju imaju pred sobom jednu temu koja nije mnogo obrađivana na našim prostorima u ovom smislu. Majka kao motiv jako je interesantna u Crnoj Gori. To je aksiom za nešto najljepše i najbolje, ali kada joj se pristupi iz nekog analitičnijeg aspekta postavlja se jako veliki zahtjev za čitaoca“, istakao je Savić.

Program Zimske scene „Barskog ljetopisa“ nastavlja se nakon praznične pauze, a organizacioni tim i selektori programa Festivala najavljuju raznovrstan i uzbudljiv januarski repertoar sa segmentima iz domena pozorišnog, muzičkog, književnog i likovnog stvaralaštva koji će se, shodno praksi, održavati jednom sedmično tj. „Četvrtkom u Baru“.

I tokom naredne godine sve informacije o aktuelnostima i dešavanjima na Zimskoj sceni biće dostupne posredstvom sajta www.barskiljetopis.me, društvenih mreža i medija.