Crnogorska premijera „Makedonissima“ na „Barskom ljetopisu“

Spektakularnim koncertom na platou ispred Dvorca kralja Nikole, u nedjelju 4. avgusta mnogobrojnoj publici je, u sklopu muzičkog programa ovogodišnjeg „Ljetopia“, predstavljen „Makedonissimo“, projekat svjetski priznatog makedonskog pijaniste Simona Trpčeskog. Preko dva sata kvintet sastavljen od izuzetnih makedonskih muzičara, članova i solista najpoznatijih svjetskih filharmonija, s puno entuzijazma, strasti i naizgled lakoće, donosio je tradicionalne narodne pjesme i kola u novim, klasičnim i džez aranžmanima.

„Makedonissimo“ je sopstveni projekat Trpčeskog i kompozitora Pande Šahova koji je, specijalno za kamerni sastav, obradio odabrane etno melodije. Ideja za ovaj projekat potekla je od Trpčeskog, a njegova strast prema tradicionalnoj muzici bila je pokretačka sila tokom cjelokupnog perioda osmišljavanja.

„U mojoj glavi „Makedonissimo“ je nastao davno, samo četiri godine sam razmišljao kako bi sve to ispalo. Moja prva ljubav je harmonika i ja sam porastao uz narodnu muziku, onda sam prešao na klavir. Narodna muzika je uvijek ostala u meni i uvijek sam vjerovao da je potencijal strašan, a znajući da su i svi veliki kompozitori poznavali svoju narodnu muziku i folklor i da su to implementirali u svoje kompozicije na fantastičan način, htio sam da napravim nešto unikatno. Jako mi je drago da je kompozitor Pande Šahov napravio ovo „čudo“, i što je moja ideja uspjela. Donijeli smo narodnu muziku na pijedestal, jer ovo je kombinacija i klasične muzike i džeza ali u vrhunskom kamernom muziciranju“, kazao je ovaj izvrsni makedonski pijanista.

Cilj ovog projekta je, između ostalog, predstavljanje makedonske muzičke tradicije, ali se pjesmama i igrama ne pristupa na „akademski“ način. Pored Simona Trpčeskog, ansambl koji stoji iza projekta „Makedonissimo“ još čine: Aleksandar Krapovski (violina), Aleksandar Somov (violončelo), Hidan Mamudov (klarinet, saksofon i kavali) i Vlatko Nušev (udaraljke). Kako kaže Trpčeski, svi su skupa doprinijeli finalnom zvuku u kojem je barska publika uživala, a jednoglasno „Bravo!“ na kraju koncerta, i stajaće ovacije i prije i nakon bisa, govore u prilog tome.

U protekle dvije godine ovaj kvintet imao je brojne nastupe, a reakcije su, kako kaže Trpčeski, uvijek pozitivne.

„Oni su fantastični muzičari, majstori svojih instrumenata. Poznajemo se od djetinjstva, osim Somova sa kojim sam se upoznao na turneji u Engleskoj. Svi su doprinijeli projektu na jedan iskren, ljudski način. Reakcije publike su fantastične, njima je to egzotično jer je drugačije. Vrlo smo spontani, evo vidjeli ste, ja pričam sa publikom i želim da ih uvučem u atmosferu, jer ovo nije ni zamišljeno kao klasičan koncert. Prvi koncert je bio u Njemačkoj, onda smo svirali u Londonu, Amsterdamu, imali smo turneju po Poljskoj i Francuskoj, a posljednji koncert je bio na Kolarcu u Beogradu. Nakon ovog nastupamo u Rumuniji a za sljedeću godinu planiramo nastupe u Kanadi, Australiji i Aziji“, kazao je Trpčeski koji svoj prvi nastup na „Barskom ljetopisu“ bilježi još prije više od 20 godina, tada kao mladi solista.

Nastup na 32. izdanju Festivala bio je crnogorska premijera njegovog projekta, a kako i sam kaže, nada se da će crnogorska zahvalna publika imati prilike da ih čuje i u drugim gradovima.