Otvaranje izložbe umjetničkih radova Uroša Toškovića i predstava “Ah, šta sve mora jadno dijete” obilježili 4. jul na “Ljetopisu”

U četvrtak 4.jula, u Dvorcu Kralja Nikole, otvorena je izložba umjetničkih radova nedavno preminulog crnogorskog slikara i ctača Uroša Toškovića.

Ovaj osobenjak smatrao se jednim od najvećih crnogorskih, pa i evropskih umjetnika današnjice, a prema ocjeni internacionalnih kritičara važio je za jednog od najboljih svjetskih crtača XX vijeka. Njegovi radovi nalaze se u mnogim kolekcijama, a upravo u Dvorcu izložena su djela iz privatnih kolekcija Jovana-Joca Radovića i Nenada Radovića, kao i iz Legata Uroša Toškovića, koji je sretnim usudom zavještan Galeriji “Velimir A. Leković” kao poklon poznatog kolekcionara, Momčila-Moše Todorovića.

Slikao je i crtao uljem, pastelima, olovkom, lakom, pijeskom. Njegov životni i umjetnički put kretao se između svjetla i tame, kao da je živio vječitu dramu koja je tragala za savršenstvom.

“Dosljedan svojoj nedosljednosti, iščekivali smo Uroševu neočekivanost, lucidnost, vrcavost, koja istovremeno plaši i plijeni. Osvajao je i odbijao. Svakako uznemiravao i činio nezaboravnim sebe – hodajuću umjetnost, živi crtež, crn, ugljenisan, kao da se namjerno družio sa smrću ne bi li je spoznao i oslobodio je se, jer strahujemo od onog što ne poznajemo. A Uroš se sa smrću sreo u ranom, ratnom djetinjstvu. Ona je bila njegov pratilac i učitelj, njegov neprijatelj i saborac”, rekla je dr Anastazija Miranović otvarajući izložbu.

Selektorka likovnog programa Barskog ljetopisa istakla je još da, ako je u savremenoj crnogorskoj umjetnosti postojao umjetnik koji je živio svoju umjetnost, kod kojeg je bila nevidljiva granična linija odvajanja umjetnika od čovjeka, onda je to bio Tošković.

Ovaj umjetnik-ratnik, kako ga je Miranovićeva nazvala, ostaće upamćen po kontraverznim i neuobičajenim nastupima, po „odbacivanju poželjnih društvenih konvencija“, i otporu prema izložbama.

Izložba radova Uroša Toškovića biće otvorena za posjetioce do 18.jula.

Iste večeri je na Ljetnjoj pozornici Doma kulture, u sklopu Pratećeg programa “Ljetopisa”, odigrana i prva predstava za djecu “Ah, šta sve mora jadno dijete” Gradskog pozorišta iz Podgorice.

Ova duhovita priča o začeću i dolasku djeteta na svijet, njegovim prvim koracima i mukama sazrijevanja, te odrastanju, odigrana je čak 199. put. Za dvadeset tri godine igranja, mijenjao se ansambl, priča se nadogradjivala u hodu, ali promijenila se i publika. Glumac Gradskog pozorišta Dejan Đonović kaže da je ključ njenog dugogodišnjeg trajanja i aktuelnosti upravo u ljubavi koju glumci unesu u predstavu.

“Večeras smo vidjeli da i nakon 23 godine, koliko živi ova predstava, publika je sa uživanjem gleda, smije se i reaguje. Mi priču gradimo od predstave do predstave, takav je žanr da uvijek možemo da iznenadimo, ali ključ njenog trajanja je upravo ljubav i zaigranost koju osjećamo dok je igramo”, istakao je Đonović.

Đonović je, zajedno sa kolegom Sejfom Seferovićem, član premijerne podjele ove predstave, koju je pisala i režirala Miroslava Mima Janković. Uz nju su odrasle brojne generacije, a današnja djeca imaju drugačija interesovanja u odnosu na ona od prije 23 godine. Ipak, Đonović smatra da se nisu promijenila djeca, već roditelji.

“Roditelji mijenjaju djecu, a djeca reaguju na sve što im je pod rukom i pred okom. Oni istražuju i igraju se, a mi ako nismo dovoljno spretni, spremni, i nemamo dovoljno vremena da ih upućujemo na neke vrijednosti, to je onda problem. U današnje vrijeme svi smo hipnotisani novim tehnologijama i treba se boriti protiv toga. Ako sve vrijeme provedeno ispred ekrana zamijenimo izlaskom vani bez telefona i ostalih sprava – bićemo na dobitku”, poručio je on.

Sa dvojicom veterana Gradskog pozorišta, u aktuelnoj postavi igraju Dijana Dragojević i Sanja Popović.